הכרטיסים אזלו

 

רגע לפני שההכנות האינסופיות לפסח ייקחו את כולנו כבני ערובה, בית אבי חי מזמין אתכם ואתכן להכנה קצת אחרת לקראת חג אביב: יום עיון עשיר וחווייתי שיעמיק את הידע שלכם אודות החג וההגדה, עם הרצאות, שיעורים וסדנאות עם מיטב המרצים והמרצות.

 

9:00 התכנסות ופתיחה

9:30 חירות במקרא - ד"ר רוני מגידוב

אלוהים הוא אחד מגיבוריו המרכזיים של המקרא, אולי הגיבור המרכזי שלו. הוא כל יודע וכל יכול, הוא תובעני, חודר כליות ולב וקובע את מהלכי ההיסטוריה. האם בצילו של אל שכזה יש לדמויות האנושיות בספר הספרים החירות לפעול על פי רצונותיהן, אישיויותיהן ומניעיהן? נבקש לעיין בשאלה זו באמצעות התבוננות בסיפור המקראי.

 

רוני מגידוב היא מורה ומרצה לתנ"ך. עוסקת במכון הרטמן בהכשרת מורים ובהנחיית מורי מורים. 

 

10:30 הפסקה

10:40 יציאת מצרים בספרות היוונית והרומית - פרופ' ישעיהו גפני

סיפור יציאת מצרים הוא אמנם האירוע המכונן בתולדות ישראל, אך מסתבר שהידיעות עליו הגיעו גם למי שאינם מבני ברית. הספרות היוונית והרומית קלטה גרסאות שונות של האירוע, והללו שמשו בידי מחברים שונים - לשבט ולחסד - גם בשעה שביקשו לכתוב על יהודים בימיהם.  

 

פרופ' גפני הוא פרופסור אמריטוס בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית. תחומי מחקריו הם תקופת הבית השני, המשנה והתלמוד.

 

11:30 סדר לימוד:

שולחנות עגולים עם מנחי בית אבי חי, שיציעו זוויות חדשות להגדה תוך לימוד משותף. 

 

12:30 הפסקה

12:40 הרעיונות החבויים בהגדה - הרב דוד מנחם

ההגדה שבידינו נבנתה שלבים שלבים רבדים רבדים, ובעריכה הסופית ישנם כמה רעיונות חבויים. בשיעור נעיין במבנה הרעיוני של ההגדה דרך הרמב"ם והסתירה שהוא מציג בין ציר החופש לציר התיאולוגי-רוחני, בין ההגות להלכה. 

 

הרב דוד מנחם הוא רב קהילת 'אוריאל' במבשרת ציון, איש הלכה, דרשן ופרשן, חזן, יוצר, מלחין וכותב פיוטים.

 

13:30 ארוחת צהריים 

בליווי מוזיקה חיה ברוח החג

 

14:00 סדנאות לבחירה:

  1. מאורחים לעורכים: סדנה לעורכי ועורכות סדרים עם פרופ' אביגדור שנאן. הסדנא תוקדש לקריאה בהגדה של פסח - לאור תולדותיה המורכבים - מתוך כוונה לאתר את מרכיביה הבסיסיים ולהציע למשתתפים בה דרכים שונות לשמור על חיוניותו של ליל הסדר ועל התאמתו לימינו.
  2. סדנת פיוטים לכבוד האביב ופסח עם הפייטנית והחוקרת הדס פל ירדן. בליווי: אליהו דגמי - גיטרה רבעים, סאז; יניב עובדיה - בגלמה ושירה; דוד דגמי - כלי הקשה. הדס פל ירדן היא זמרת, פייטנית וחזנית המתמחה בשירה יהודית ספרדית טורקית.
  3. סיור בתערוכה בבית אבי חי: 'אנטולי קפלן - ציור מכושף'.

 

*הבחירה בין האפשרויות תתקיים בבוקר הכנס החל משעה 9:00 על בסיס מקום פנוי.

Model.Data.ShopItem : 0 0

עוד בבית אבי חי