בין ירושלים לבבל: עיונים בנבואות יחזקאל

מתוך: סדר בוקר

נבואות יחזקאל נכתבו מזווית ראייה ייחודית של נביא הנמצא בבבל, אך זועק וכואב את השבר של חורבן המקדש בירושלים. חלקו הראשון של ספר יחזקאל, בשנים שלפני החורבן בירושלים, כולל נבואות תוכחה קשות; ואילו בחלקו האחרון מופיעות נבואות תקומה, המבטיחות את תקומת העם בעתיד ובכלל זה חזון למקדש עתידי.

בסדרה זו נכיר את נבואות יחזקאל בהקשרן ההיסטורי והספרותי, ונעמוד על נקודת מבטו הייחודית של הנביא שסגנונו, מסריו, מעשיו הסמליים והאמצעים הרטוריים שבהם הוא משתמש מתייחדים אל מול יתר הנביאים. נפגוש את מסעות כבוד ה' בספר, את האחראים לחורבן ואת השינויים שיוטמעו כדי למנוע חורבן עתידי.

ד"ר טובה גנזל היא מרצה בכירה בחוג הרב תחומי למדעי היהדות, ועומדת בראש כרמים, תוכנית המצטיינים של הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן. ספרה האחרון עסק בחזון המקדש ביחזקאל בהקשרו הבבלי (De Gruyter 2021; אנגלית). מחקריה הנוספים עוסקים בראשית ימי המקדש השני על רקע הספרות המסופוטמית ובמחקר המקרא במאה ה-19.

Model.Data.ShopItem : 0 6

_
תוכנית הלימוד היומית של בית אבי חי, בשידור חי בזום מדי בוקר ב-9:00.
סדרות עיון עם מיטב החוקרים והחוקרות במקרא, תלמוד, פילוסופיה יהודית, קבלה ועוד.
 
ההרשמה לצפייה בשיעורים בשידור חי דרך ZOOM. לינק מצורף בכל עמוד סדרה. 
 
 

 

סדרה של מפגשים

מפגשים שהתקיימו

עוד בבית אבי חי

משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
מה גורם לחקלאי מהעוטף להישאר בחווה ולישון על המתבן כשמסביב מתנהלים קרבות בלתי פוסקים? בפרק הראשון של ״אדם אדמה״ ירדו שלומי שבן והדיי עפאים לחבל הבשור, לביקור בחוות הבודדים היפהפייה של אייל ואיתמר גלעד, אב ובן שמגדלים כבשים בעוטף כבר 40 שנה, וממשיכים לדאוג לכל כבש וכבש גם בימי המלחמה.
עם: הדיי עפאים, שלומי שבן
מתוך: אדם אדמה
מיוחדים וידאו
10.06.24