פרקי אבות: תורתם של החכמים על רקע העולם היווני-רומי

מתוך: סדר בוקר

מסכת אבות כוללת אוצר בלום של אמרות חכמה שהפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות היהודית, והיא מציגה את תמצית השקפת עולמם של החכמים. שורשיו של החיבור טמונים במסורת החוכמה המקראית. לצד זאת, הוא גם מספר סיפור כולל על העולם התרבותי והאינטלקטואלי שבתוכו עוצבה השקפת עולמם של החכמים.

 

קריאה זהירה של המימרות ומתן תשומת לב לעריכת המשנה מאפשרות לנו לעקוב אחר השפעות של תהליכים היסטוריים והקשרים מחשבתיים מגוונים על עולמם של החכמים. כיצד המסכת משקפת את העולם הפוליטי והפילוסופי היווני-רומי שבתוכו פעלו החכמים? איך הגיבו החכמים לתפיסות דתיות, מוסריות ופילוסופיות שאיתן באו במגע? בכל מפגש בסדרה נתמקד בקובץ משניות מתוך המסכת, נשווה אותן למקורות חיצוניים קדומים מתרבויות סובבות, ונשבץ אותן בהקשרן ההיסטורי. דרך עיון במקורות נבחרים, נראה כיצד חכמים הגיבו להגות בת זמנם, ויצקו בתבניתה את ערכי לימוד התורה.

 

פרופ' יאיר פורסטנברג מלמד בחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית בירושלים.

Model.Data.ShopItem : 0 6

_
תוכנית הלימוד היומית של בית אבי חי, בשידור חי בזום מדי בוקר ב-9:00.
סדרות עיון עם מיטב החוקרים והחוקרות במקרא, תלמוד, פילוסופיה יהודית, קבלה ועוד.
 
ההרשמה לצפייה בשיעורים בשידור חי דרך ZOOM. לינק מצורף בכל עמוד סדרה. 
 
 

 

סדרה של מפגשים

מפגשים שהתקיימו

עוד בבית אבי חי

משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
משפחת גלעד - מקנה דקל - נחל הבשור
מה גורם לחקלאי מהעוטף להישאר בחווה ולישון על המתבן כשמסביב מתנהלים קרבות בלתי פוסקים? בפרק הראשון של ״אדם אדמה״ ירדו שלומי שבן והדיי עפאים לחבל הבשור, לביקור בחוות הבודדים היפהפייה של אייל ואיתמר גלעד, אב ובן שמגדלים כבשים בעוטף כבר 40 שנה, וממשיכים לדאוג לכל כבש וכבש גם בימי המלחמה.
עם: הדיי עפאים, שלומי שבן
מתוך: אדם אדמה
מיוחדים וידאו
10.06.24